Добрата новина: КЦМ дари апаратура за $80 000 на УМБАЛ „Св. Георги”
Спектрофотометърът за изследване на тежки метали- най-модерния в България
Добрата новина от днес дойде от КЦМ и УМБАЛ „Св. Георги”. Индустриалният гигант дари на Университетска болница атомно-абсорбционният спектрофотометър на стойност 80 хил. щатски долара. Най-модерната подобна апаратура в България е за изследване на тежки метали и днес на обяд бе използвана за първи път от специалистите в Централната клинична лаборатория на болницата.
Събитието днес идва след дългосрочни партньорски контакти на КЦМ и УМБАЛ „Св. Георги” и конкретно с лабораторията тук. В която днес работят толкова млади и красиви специалисти. За нас в бизнеса, а и тук, в медицината, е важна работата с качествена апаратура. Защото за взимане на правилните решения са нужни качествени анализи, каза шефът на КЦМ Румен Цонев.
Над 30 години работя тук и през целия този период отличните отношения с КЦМ са се запазили. Тази апаратура днес е плод на перфектно партньорство през годините. Тя ще се ползва както от служители на дружеството, така и от пациенти от цяла Южна България, уточни проф. Жанет Грудева, зам.д-р по диагностичната и лечебната дейност на УМБАЛ „Св. Георги”.
Благодаря, че отново ни подкрепихте. Първият такъв апарат тук се появи преди 23 години, отново благодарение на КЦМ, каза екипът на Централната клинична лаборатория. Апаратурата дава възможност да се изследват голям брой химични елементи в биологични среди за само 3 минути и 2 секунди. Толкова трае самото изследване, обяви Мария Панова, която ще оперира със супер техниката.
Новата апаратура е модел 3000 iCP на американската компания „Термо Фишер Сайънтифик” и разполага с компютърен софтуер за управление. Тя ще замени използвания досега модел ААS „Перкин Елмер”, предоставен също от КЦМ през 1991 г. За създаване на подходяща среда в лабораторната зала и максимално ефективно използване на ААS са закупени климатик, UPS и допълнително оборудване за постигане на по-широк обхват на приложение на апарата. С него могат да се изследват още арсен, селен, кадмий, цинк и мед. Освен КЦМ, достъп до тази медицинска услуга могат да имат всички фирми в страната, чието производство налага провеждането на биологичен скрининг за нуждите на работещите, обясниха дарителите.
Ok